Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia choinki świątecznej. Jak dawniej wyglądało drzewko?

KS
KS
Historia świątecznej choinki.
Historia świątecznej choinki. KS/archiwum
W Święta Bożego Narodzenia w każdym domu jest ta jedyna, najpiękniejsza, ozdobiona kolorowymi światełkami skupia na sobie uwagę wszystkich gości. Mowa o choince. Skąd wzięła się tradycja dekorowania świerku?

To niemieccy protestanci jako pierwsi postanowili dekorować drzewka. Wybierali świerki i jodły. W ślad za nimi podążyli kolejni.

W Polsce choinka pojawiła się dość późno - na przełomie XIX i XX wieku. Pojawienie się bożonarodzeniowego drzewka "przenieśli" na grunt naszego kraju niemieccy koloniści, którzy mieszkali na terenie naszego kraju podczas zaborów.

Najpierw zwyczaj zdobienia drzewka przejęli mieszkańcy miast. Na wsiach dość długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Czym ona była? Jak określono w literaturze, była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

Co ciekawe - na zwyczaj ubierania choinki nie od razu przystał Kościół. Być może dlatego, że tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału, który miał zapewnić ludziom bezpieczeństwo.

Dlaczego na drzewka świąteczne wybrano drzewka iglaste? Według ludowych wierzeń drzewo iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję.

– Kiedyś nie było tylu ozdób. Na wsiach panowała bieda i o choince takiej jak dziś można było pomarzyć. Pamiętam jak na podwieszanej pod sufitem gałązce wieszałyśmy z siostrami orzechy, jabłka, czy ozdoby plątane ze słomy – wspomina pani Czesława, mieszkanka Okszowa. – W biedniejszych domach zamiast gałązek świerku stawiano snopki. Przed świętami w domach w których nie było podłóg, tylko tzw. klepiska często wyścielano je słomą.

Ponadto na choinkach pojawiały się pieczone ciasteczka, a nawet kawałki opłatka. Zamiast lampek na drzewku pojawiały się świeczki.

Ozdoby, które wymieniliśmy miały swoją symbolikę. Orzechy zawijane w sreberka to symbol podnoszącego się dobrobytu. Jabłka zapewnić miały zdrowie, były symbolem rajskiej jabłoni. Symbolem wzmacniania więzi rodzinnych były łańcuchy, a gwiazda betlejemska miała pomagać zagubionym wrócić do domu. Swoją symbolikę mają również dzwoneczki, które "głosiły" dobrą nowinę.

Dziś ozdoby wykonują głównie dzieci, dorośli w natłoku spraw zwykle nie mają czasu, by zająć się ich przygotowaniem.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto