Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami IV edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (PROGRAM)

Joanna Nowicka
Przed nami IV edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W 2017 roku wśród gości festiwalu był m.in. ks. Adam Boniecki
Przed nami IV edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W 2017 roku wśród gości festiwalu był m.in. ks. Adam Boniecki jn
Nosowska, Ferency, Dziewit-Meller, Rusinek, Mikuła, Seniuk, Więckiewicz, Masłowska, Banaszak, Wajrak.... wymieniać można jeszcze długo, długo. Zbliżający się Festiwal Stolica Języka Polskiego to miejsce w którym spotkamy wyjątkowych gości ze świata literatury, filmu, muzyki czy internetu, ale to przede wszystkim miejsce dialogu i inspiracji. Takie, w którym do słowa odzyskują moc i należny im szacunek. Wydarzenie rusza już za tydzień. Zobaczcie co w programie.

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn potrwa od 5 do 11 sierpnia. O czuwanie nad wydarzeniem organizatorzy poprosili w tym roku Tuwima, Słonimskiego, Iwaszkiewicza, Wierzyńskiego i Lechonia. To właśnie Skamandryci są oficjalnymi patronami IV edycji Festiwalu.

Festiwal Stolica Języka Polskiego. Co i gdzie?

Większość wydarzeń zaplanowano tradycyjnie w Szczebrzeszynie, ale pierwszy dzień wydarzenia - 5 sierpnia to tzw. Dzień Zamojski. W Hetmańskim Grodzie pojawi się m.in. Agnieszka Wolny-Hamkało, Anna Seniuk, Robert Więckiewicz, Joanna Rusinek, Michał Rusinek czy Paulina Mikuła.

Od 6 sierpnia
wszystkie wydarzenia będą odbywały się w Szczebrzeszynie. Program otwierają spotkania autorskie, ale tego dnia warto też wziąć udział w promocji publikacji „Roztocze. Wschód kreatywności”. Jej redaktorzy to pomysłodawca festiwalu, Piotr Duda i kuratorka bloku dziecięcego, Sylwia Stano.

- W czym tkwi największy potencjał Roztocza i Zamojszczyzny? Czy kultura i sztuka mogą być kołami zamachowymi regionu? Czego brakuje, aby region mógł się dynamiczniej rozwijać, wykorzystując swój potencjał kulturalny? Co wreszcie kryje się pod głośnym ostatnio pojęciem „kreatywność” i jak ma się ono do realiów Roztocza i Zamojszczyzny? - to pytania jakie postawili sobie autorzy tej publikacji.

Poniedziałek, 6 sierpnia to też otwarcie festiwalu - zaplanowano je na wieczór. Będzie to też moment wręczenia pierwszej Nagrody Wielkiego Redaktora - Wielki redaktor zostanie doceniony. Dowiedz się więcej o nagrodzie
Kolejne dni festiwalu upłyną w atmosferze spotkań autorskich - również dla dzieci, debat i rozmów. Wśród tych ostatnich intrygująco zapowiada się m.in. ta, którą przeprowadzą dominikanin z jezuitą, czyli o. Tomasz Dostatni i o. Wacław Oszajca.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie Noc Skamandrytów poświęcona tegorocznym patronom z koncertem Adama Struga, meczem poetyckim i czytaniem Skamandrytów przez wybitne aktorki: Annę Nehrebecką, Agatę Buzek i Karolinę Gruszkę.

Festiwal to nie tylko literatura, ale i muzyka. W planach m.in. koncert piosenek Jonasza Kofty czy koncert Hanny Banaszak.

festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Zobacz szczegółowy PROGRAM

Festiwal SJP z roku na rok zyskuje na popularności. W 2017 roku odwiedziło go około 20 tysięcy osób a festiwalowa księgarnia sprzedała około 3 tysiące książek.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem idei tworzenia w Szczebrzeszynie wydarzenia artystyczno-literackiego jest Piotr Duda. Wspólnie z Tomaszem Pańczykiem od 2014 tworzą Festiwal Stolica Języka Polskiego. Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Kuratorką i autorką programu głównego jest Justyna Sobolewska. Kuratorkami bloku dziecięcego są Zofia Karaszewska i Sylwia Stano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto