Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia - skąd się wzięła i co symbolizuje? [WYWIAD]

WA
Wigilia  - skąd się wzięła i co symbolizuje? O tym rozmawiamy z ks. Karolem Masiczem, wikariuszem w parafii Św. Zygmunta na warszawskich Bielanach.
Wigilia - skąd się wzięła i co symbolizuje? O tym rozmawiamy z ks. Karolem Masiczem, wikariuszem w parafii Św. Zygmunta na warszawskich Bielanach. sxc
Skąd się wzięła Wigilia, co symbolizuje i dlaczego powinna być postna - na te i inne pytania odpowiedział nam ksiądz Karol Masicz, wikariusz w parafii Św. Zygmunta na warszawskich Bielanach.

Czym jest Wigilia?

Świętowanie Wigilii zostało zapożyczone z kultury żydowskiej, bo to właśnie żydzi szabat czyli święto sobotnie, świętowali już dzień wcześniej. Dlatego w kulturze chrześcijańskiej przyjście na świat Syna Bożego również poprzedzone jest Wigilią czyli oczekiwaniem na bardzo ważne wydarzenie.

Dlaczego Wigilia powinna być postna?

Postność Wigilii związana jest z stricte z polską tradycją, za granicą ten obyczaj jest kompletnie obcy. Jest to taki "nasz" sposób przygotowania się na przyjście Jezusa. Ma to również kontekst religijny ponieważ, kiedyś post związany był z jałmużną i np. to co zaoszczędziło się na nie kupieniu mięsa można było przeznaczyć na zbożne cele. Obecnie bywa z tym różnie. Wigilijny post jest również sposobem na podkreślenie wyjątkowego charakteru dnia następnego czyli narodzenia Jezusa.

Co symbolizuje 12 wigilijnych potraw?

Na dobrą sprawę ciężko powiedzieć, z czym konkretnie związana jest ilość potraw na wigilijnym stole. Pismo Święte jest pełne symbolicznych liczb i liczba 12 też jest w niej bardzo mocno zakorzeniona. Trzeba podkreślić, że 12 potraw wigilijnych to też jest nasza polska tradycja. Zapewne chodziło o jeszcze mocniejsze zakorzenienie Wigilii poprzez dodanie kolejnego symbolu, który wywodzi się z Biblii. 12 potraw wigilijnych obok opłatka i sianka pod obrusem symbolizującego miejsce gdzie Jezus się narodził, jest elementem tradycji, która ma swoje źródło w Piśmie Świętym.

Dlaczego powinniśmy uczestniczyć w pasterce?

Pasterka to jest taka okazja do spotkania z Bogiem, która powinna nam uświadomić o co tak naprawdę chodzi w świętach Bożego Narodzenia. Chrystus ganił Faryzeuszy za to, że dbali o zawartość misy i puchara, a mijało ich obok to co najważniejsze. To właśnie pasterka, ma nam przypomnieć i uświadomić, że kwintesencją świąt, jest właśnie przyjście na świat syna Bożego, że to właśnie na spotkanie z nim się przygotowuję, a nie na spotkania ze szwagrem przy stole. Rodzina, tradycja to wszystko jest ważne, ale najważniejsze jest to, żeby pamiętać o Jezusie. To oderwanie się od wigilijnego stołu i uczestnictwo w pasterce jest bardzo ważne dla naszego rozwoju duchowego.

Rozmawiał: Wojciech Antosz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto