Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krasnystaw. Najstarsza wieża ariańska w kształcie piramidy już po rewitalizacji. To ciekawe miejsce dla turystów

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wierzchołek piramidy w Krynicy widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami.
Wierzchołek piramidy w Krynicy widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami. UG Krasnystaw
Zabytkowa wieża ariańska w Krynicy odzyskała swój dawny wygląd. Gmina Krasnystaw zakończyła już rewitalizację obiektu. To niezwykłe miejsce będą mogli podziwiać turyści.

Ariańska wieża we wsi Krynica w gminie Krasnystaw, stojąca na wzniesieniu pośród wysokich drzew, przez wiele lat była niszczona przez wandali. Wzniesienie ma 290 metrów wysokości, sama wieża około 20 metrów. Podstawę piramidy stanowi kwadrat o boku mierzącym ponad siedem metrów. We wszystkich ścianach znajdują się okrągłe otwory okienne, w południowej otwór wejściowy. Wierzchołek piramidy widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami. Obok są pola, a jakieś 500 metrów dalej najbliższe zabudowania.

W ramach rewitalizacji wykonane zostały prace związane m.in. z: uzupełnieniem ubytków w murze i wykonaniem tynków zewnętrznych, a także odtworzono posadzkę i pokrycie dachowe oraz wykonano wrota wejściowe i opaskę odwadniającą wokół obiektu.

Remont trwał około 4 miesięcy. Inwestycja kosztowała ponad 300 tysięcy złotych, z czego ponad 60 procent stanowiły środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę gmina Krasnystaw wyłożyła z własnego budżetu.

Wieża w Krynicy pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku

Jest najstarszą i najwyższą budowlą piramidową w Polsce i jednym z nielicznych takich obiektów w Europie. Nazywana jest grobiskiem ariańskim bądź wieżą ariańską. Naukowcy, badający to miejsce twierdzą, że został tu pochowany Paweł Orzechowski podkomorzy chełmski i właściciel zamku w pobliskim Krupem, który był arianinem i nie mógł spocząć na katolickim cmentarzu. Paweł Orzechowski urodził się około 1550 roku, a zmarł w 1612. Z tą budowlą wiąże się wiele legend i tajemnic. Jedna z legend mówi o błąkającym się w okolicy duchu szlachcica bez kontusza. Okoliczni mieszkańcy ostrzegają też przed żmijami, które - wedle tychże mieszkańców - mogą osiągać bardzo duże rozmiary i odstraszać mają poszukiwaczy skarbów, które ponoć miały być ukryte w piramidzie.

Podczas II wojny światowej obiekt został uszkodzony, a poprzednia renowacja została wykonana w latach 50. minionego wieku. Pomysłodawcy zakończonej teraz rewitalizacji mają nadzieję, że pozwoli to pokazać szerszej grupie zwiedzających ciekawe miejsce związane z arianami, żyjącymi na tym terenie na przełomie XVI i XVII wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto