Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gruźlica coraz bardziej groźna. Nadal nęka nas też koronawirus, grypa i ospa wietrzna

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wydawało się, że ta choroba jest w głębokim odwrocie. Tak nie jest. W Lublinie wykryto w ub. roku 36 przypadków zachorowań na gruźlicę
Wydawało się, że ta choroba jest w głębokim odwrocie. Tak nie jest. W Lublinie wykryto w ub. roku 36 przypadków zachorowań na gruźlicę Pixabay
W ubiegłym roku zanotowano ogromny wzrost zachorowań na grypę. W Lublinie zarejestrowano 154 takie przypadki (rok wcześniej tylko jeden). Wzrosła także ilość infekcji grypopodobnych. Tylko w Lublinie było ich 40 tys. 705 (w 2021 r. - 19 tys. 402). Inne choroby także nie odpuszczają. Nadal groźny jest koronawirus, gruźlica ale także m.in. ospa wietrzna. Odnotowano też wzrost zakażeń HiV.

Grypa i zachorowania grypopodobne były groźne nie tylko w Lublinie. W ub. roku na terenie Zamościa i powiatu zamojskiego odnotowano ich w sumie 9898. W 2022 r. laboratoryjnie potwierdzono także 20 przypadków w powiecie hrubieszowskim. Nie brakowało też zachorowań określonych jako grypopodobne. Było ich 3201. Nie tylko one były kłopotem.

Grypa i pandemiczne obostrzenia

Wydawało się, że ta choroba jest w głębokim odwrocie. Tak nie jest. W Lublinie wykryto w ub. roku 36 przypadków zachorowań na gruźlicę. To o 12 więcej niż w 2021 r. W Zamościu odnotowano w tym czasie 9 zachorowań (rok wcześniej 7), w powiecie zamojskim 12, a w hrubieszowskim - 14 (chorzy są pod nadzorem specjalistycznym). W jednym przypadku odnotowano także wznowę gruźlicy. Niestety, chora kobieta zmarła. Była to mieszkanka gminy Werbkowice.

To dane niepokojące. Województwo lubelskie plasuje się bowiem obecnie na piątym miejscu, w skali kraju, pod względem liczby zachorowań na gruźlice. Dlaczego? Może to być związane, jak to jest tłumaczone, z „niezgłaszaniem się” chorych do lekarza ze względu na pandemię COVID -19 i ograniczoną w związku z tym diagnostyką (była też m.in. mniejsza ilość hospitalizacji). Skąd natomiast tak duża zachorowalność na grypę i infekcje grypopodobne? Wynika to m.in. ze zniesienia pandemicznych obostrzeń dotyczących noszenia maseczek ochronnych i dystansu społecznego.

Tymczasem koronawirus… także nie odpuszcza. W powiecie zamojskim i Zamościu zarejestrowano w ub. roku 8335 przypadków zachorowań na Covid-19 (3428 w Hetmańskim Grodzie). W 2021 r. było ich odpowiednio 9743, w tym na terenie Zamościa – 4160. W powiecie hrubieszowskim odnotowano natomiast w tym czasie 2583 zachorowania (to o 1605 mniej niż rok wcześniej).

Z powodu koronawirusa zmarło tam 31 osób, z czego 21 było obciążonych chorobami współistniejącymi (w lubelskim raporcie takich danych nie odnaleźliśmy).

Choroby nas nie opuszczają

W 2022 r. na terenie Lublina zarejestrowano również 44 przypadki zakażeń HiV, w tym 36 u mężczyzn i osiem u kobiet (w 2021 r. było ich 20, a np. w 2020 r. - 12). Jeden odnotowano także w powiecie zamojskim. Co jest przyczyną?

„Część z tej grupy pacjentów stanowili obywatele Ukrainy, posiadający status uchodźcy, przebywający w mieście w związku z konfliktem zbrojnym za granicą Polski – czytamy w raporcie Państwowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. W ubiegłym roku nie zanotowano natomiast zachorowań na AIDS w Lublinie (rok wcześniej była to jedna osoba) i Zamościu.

Groźna była ospa wietrzna. W 2022 r. w Lublinie zachorowały na nią 1 tys. 143 osoby (rok wcześniej 416), w Zamościu było to – 759 przypadków (rok wcześniej 28), a np. w powiecie zamojskim – 631. Mieszkańców województwa nękały też inne choroby. Chodzi np. o wirusowe zapalenia wątroby (typu A, B i C) czy choroby przenoszone drogą płciową. W ubiegłym roku zarejestrowano także w Lublinie 72 przypadki zachorowań na salmonellę (rok wcześniej o 45 mniej) czy boreliozę (w ub. roku 62 przypadki).

Wynika to wszystko z „Informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta Lublin za 2022 rok” Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w tym mieście. Podobne raporty przygotowano także w Zamościu (będzie omawiany 19 kwietnia na Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej w Zamościu) i w Hrubieszowie. Dokumenty są dostępne w całości na stronach internetowych samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gruźlica coraz bardziej groźna. Nadal nęka nas też koronawirus, grypa i ospa wietrzna - Zamość Nasze Miasto

Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto