Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć się przed powodzią?

Jolanta Masiewicz
Jak zabezpieczyć się przed powodzią?
Jak zabezpieczyć się przed powodzią? Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie
W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji przeciwpowodziowej na rzece Wieprz. Spotkaniu przewodniczył starosta krasnostawski Janusz Szpak.

Udział w nim wzięli: Stanisław Jakimiuk – dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie wraz z zastępcą Andrzejem Pichlą, Zbigniew Andrzejczak z RZGW Warszawa Zarząd Zlewni w Puławach, Włodzimierz Stańczyk – dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego LUW, Kazimierz Mielnicki – wicestarosta zamojski, Dariusz Kowalski – wicestarosta łęczyński, Hanna Mazurkiewicz – burmistrz Krasnegostawu, Adam Niedabylski – kierownik WZMel w Zamościu. Obecni byli również członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Większość z Państwa dobrze pamięta, kiedy to w maju ubiegłego roku przeżywaliśmy potężne nawałnice, które spowodowały, że na teren naszego powiatu spadły ogromne ilości wody, powodując wiele zniszczeń i liczne podtopienia – mówił starosta Janusz Szpak.

- Zmiany klimatyczne zwiększają intensywność opadów i powodują podniesienie poziomu wód, natomiast rozwój budownictwa na terenach zalewowych, ogranicza zdolność gruntu do wchłaniania wód powodziowych. Ogromne szkody, które zostały wyrządzone chociażby w ubiegłym roku niejako zmuszają nas do tego, aby w miarę możliwości temu zapobiegać – podsumował starosta.

Dyrektor Stanisław Jakimiuk poinformował, że zakończyła się kontrola NIK, która wskazała na pozytywną działalność zbiornika w Nieliszu podczas ubiegłorocznej powodzi, w co wielu mieszkańców miasta powątpiewało. Jednak to co już było pozostawiamy.
-Teraz bierzemy się za konkretną robotę, aby zapobiegać takim wydarzeniom – podsumował Stanisław Jakimiuk.

O głównych zagrożeniach powodziowych w dolinie Wieprza środkowego mówił Andrzej Pichla, który przygotował w tym celu prezentację multimedialną.

W ramach koncepcji poprawy ochrony przeciwpowodziowej zdecydowano, że niezbędne jest m.in.- odmulenie koryta rzeki Wieprz, budowa mobilnego zabezpieczenia prawego brzegu rzeki Wieprz, budowa wału przeciwpowodziowego o dł. 1650 m., budowa przepompowni z budowlami hydrotechnicznymi dla odprowadzenia wód przesiąkowych, odbudowa lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Wieprz na dł. 1250m., budowa suchych zbiorników na dopływach Wieprza: Łabuńka Łętownia, Werbka, Rakówka, Wojsławka, Łopuszanka, Żółkiewka, Wolica. Ponadto zamierzone jest spowodowanie przyspieszenia spływu wód w wyniku realizacji budowy zbiornika Oleśniki oraz odbudowy i uszczelnienia koryta Kanału Wieprz – Krzna. Kolejne spotkanie zaplanowano w miesiącu kwietniu, żeby skonkretyzować to co do tej pory udało się zrobić.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto