Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłość w literaturze. Czy pamiętasz historie miłosne bohaterów ze szkolnych lektur?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
W literaturze nie brakuje historii miłosnych zarówno szczęśliwych, jak i tych, które kończą się tragicznie. Czy kojarzysz miłosne losy bohaterów z lektur szkolnych?
W literaturze nie brakuje historii miłosnych zarówno szczęśliwych, jak i tych, które kończą się tragicznie. Czy kojarzysz miłosne losy bohaterów z lektur szkolnych? Red. Polska Press/Canva
Motyw miłości w literaturze wydaje się niewyczerpany. Na myśl przychodzą losy m.in. Romea i Julii z szekspirowskiego dramatu, Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, czy Wertera nieszczęśliwie zakochanego w Lotcie, którego losy i tragiczną śmierć poznajemy w „Cierpieniach młodego Wertera” Goethego. Z okazji zbliżającego się dnia zakochanych, ale także ze względu na majowe matury i egzamin ósmoklasisty przypominamy historie miłosne bohaterów z kart szkolnych lektur.

Spis treści

Miłość odwzajemniona w lekturach szkolnych. Znasz tych bohaterów

Tych bohaterów, których losy poznajemy w lekturach szkolnych połączyło odwzajemnione uczucie. Mimo że historia ich miłości nie zawsze kończyła się szczęśliwie. Aby wiedzieć, więcej zajrzyj do galerii, gdzie opisujemy losy zakochanych:

  • Wacław i Klara – „Zemsta” Aleksander Fredro,
  • Aleksy Dawidowski (Alek) i Barbara Sapińska - „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński,
  • Tadeusz Soplica i Zosia Horeszkówna - „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz,
  • Ligia i Winicjusz - „Quo Vadis” Henryk Sienkiewicz.

Historie nieszczęśliwej miłości w lekturach

Motyw miłości w literaturze często przynosi dramatyczne zakończenie. Może być to uczucie niszczycielskie, tak jak w szekspirowskim „Makbecie” lub nieodwzajemnione, czego doświadczył Stanisław Wokulski w „Lalce” Bolesława Prusa. Miłość między dwojgiem ludzi może być też nie mieć zakończenia niczym z baśni, bo zakochanym nie jest dane żyć długo i szczęśliwie, kiedy rozdziela ich np. śmierć.

O tych historiach także wspominamy w naszej literacko-walentynkowej galerii:

Miłość nie romantyczna

Warto podkreślić, że motyw miłości w literaturze może mieć różne oblicza. Nie jest to tylko miłość romantyczna między bohaterami. Uczniowie, którzy podchodzą w maju do egzaminu ósmoklasisty, ale także tegoroczni maturzyści powinni pamiętać o pojawiającej się często w lekturach miłości do ojczyzny. Motyw ten pojawia się m.in. w „Potopie” Henryka Sienkiewicza, czy w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miłość w literaturze. Czy pamiętasz historie miłosne bohaterów ze szkolnych lektur? - Strefa Edukacji

Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto