Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plantatorzy buraków z woj. lubelskiego walczą ze szkodnikiem

Redakcja
Szarek komośnik atakuje plantacje buraków cukrowych. Żarłoczny owad dał się we znaki głównie gospodarzom z gmin Dołhobyczów i Strzyżów
Szarek komośnik atakuje plantacje buraków cukrowych. Żarłoczny owad dał się we znaki głównie gospodarzom z gmin Dołhobyczów i Strzyżów materiały prasowe
Szarek komośnik atakuje plantacje buraków cukrowych. Żarłoczny owad dał się we znaki głównie gospodarzom z gmin Dołhobyczów i Strzyżów. W zwalczanie szkodnika włącza się Krajowa Spółka Cukrowa.

Rozprzestrzenianiu się szarka komośnika sprzyja słoneczna pogoda, z którą w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia w województwie lubelskim. Przy temperaturze około 10 stopni Celsjusza szarek opuszcza zimowiska w poszukiwaniu pożywienia. Gdy dochodzi do 25 stopni, potrafi nawet wzbić się w powietrze i przelecieć do kilkuset metrów. Do rozwoju i rozrodu potrzebuje dużo pożywienia, stąd szczególne upodobanie do młodych buraków.

W walce z tym szkodnikiem bardzo ważne jest stałe monitorowanie plantacji i obserwacja stanu roślin. Rozwiązaniem dla gospodarzy ma być nowatorska metoda zwalczania chrząszcza za pomocą feromonów. Gospodarzy w zwalczaniu szkodnika wspiera Krajowa Spółka Cukrowa.

Na początku sezonu pracownicy cukrowni Werbkowice i Krasnystaw umieścili na plantacjach (wcześniej na buraczyskach) pułapki feromonowe, w które chwytane są szkodniki. Pułapki te pozwalają na odłowienie części osobników, co umożliwi ograniczenie populacji.

- Spółka kolejny już rok prowadzi działania zmierzające do zwalczania szkodnika i opracowania skutecznych metod ochrony plantacji buraka cukrowego przed szarkiem. W ubiegłym sezonie rozpoczęto współpracę z instytucjami naukowymi w zakresie wypracowania skutecznych metod zwalczania szkodnika. Aktywnie włącza się tu również Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Ponadto Związek Producentów Cukru w najbliższym czasie zakończy proces ustalania programu badawczego, który będzie prowadzony wspólnie z naukowcami z Instytutu Ochrony Roślin i Uniwersytetu Wrocławskiego - mówi Janusz Stachowiak z zarządu Krajowej Spółki Cukrowej.

Cukrownie w Werbkowicach i Krasnymstawie umożliwiły zaopatrzenie w feromony plantatorom, którzy samodzielnie zdecydowali się ustawić pułapki. Jednak to tylko wspomaga ochronę gospodarstw. Do ochrony chemicznej plantacji KSC zaleca plantatorom stosowanie środków owadobójczych.

Krajowa Spółka Cukrowa jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.

Do grupy KSC należy m.in. Fabryka Cukierków „Pszczółka”. W ubiegłorocznej kampanii cukrowej KSC skupiła od 15,5 tys. plantatorów prawie 6 mln ton buraków i wyprodukowała ponad 910 tys. ton cukru. Był to najlepszy wynik w historii firmy.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto