Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb pod Hrubieszowem. Odkryto 5,5 kg denarów z I wieku i II wieku

Redakcja
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
Chodzi o 1753 srebrnych monet (denarów) pochodzących z I i II wieku po Chrystusie. Znalezione monety to skarb Wandalów uciekających przez Gotami. Znalazł je pan Mariusz Dyl, rolnik z okolic Cichobórza w gminie Hrubieszów.

- Do dziś trzymaliśmy to w tajemnicy. "Zabytek" trafi do nas kilkanaście dni temu. Waży około 5,5 kg. Tak naprawdę składa się on z 1753 elementów – srebrnych monet (denarów) pochodzących z I i II wieku po Chrystusie. Bez wątpienia to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce - wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Jak doszło do tego odkrycia? Monety znaleziono w Cichoborzu w zeszłym roku. Odkrył je przypadkiem pan Mariusz Dyl, rolnik z gminy Hrubieszów. Pojedyncze monety były rozrzucone na przestrzeni wielu metrów kwadratowych oraz w wyraźnym jednym skupisku.

- Spostrzegawczość oraz zaangażowanie odkrywcy sprawiła, że skarb został uratowany. Pan Mariusz Dyl, dzięki któremu możemy dziś mówić o tym znalezisku, poświęcając mnóstwo czasu i energii, zabezpieczył swoje odkrycie, wstępnie oczyścił ze śladów wielu lat zalegania w ziemi i zaczął zastanawiać się co dalej. Kiedy zorientował się, że w ciągu ostatnich kilku lat, wielu przypadkowych odkrywców zabytków archeologicznych w regionie hrubieszowskim, decydowało się na kontakt z archeologami, także postanowił zgłosić swoje odkrycie. Nie każdy by się tak zachował -mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor muzeum.

I nie ukrywa, że to jedno z największych wydarzeń w dziejach muzeum. Monety wkrótce trafią do kompleksowego opracowania. - Będzie to jednocześnie katalog wystawy, na której planujemy opowiedzieć o burzliwych dziejach Kotliny Hrubieszowskiej po koniec II wieku po Chr., a jednocześnie przybliżyć barwne życiorysy rzymskich cesarzy przedstawionych na monetach wchodzących w skład skarbu – od cesarza Nervy (96-98 r.) aż po Septymiusza Sewera (193-211 r.) - dodaje dyrektor na fanpage muzeum im. Staszica.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Skarb pod Hrubieszowem. Odkryto 5,5 kg denarów z I wieku i II wieku - Kurier Lubelski

Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto