Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażenie wodociągu w Mirczu. Mieszkańcy nie mają wody

Joanna Nowicka
Wody w Mirczu i Górce-Zabłocie nie można ani spożywać ani się nią myć
Wody w Mirczu i Górce-Zabłocie nie można ani spożywać ani się nią myć sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne
21 lipca Inspektorat Sanitarny w Hrubieszowie wydał zakaz korzystania z wody pochodzącej z wodociągu w Mirczu. Od wody zostały odcięte dwie miejscowości czyli około 1400 odbiorców. Woda dla mieszkańców dostarczana jest w 5-litrowych, plastikowych butelkach.

Próbki badań pobrano 19 lipca. Po dwóch dniach okazało się, że woda nie nadaje się do spożycia, bo znajdują się w niej bakterie z grupy coli:

- Po otrzymaniu wyników natychmiast wydaliśmy zakaz spożycia wody z wodociągu Mirczu – mówi dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Hrubieszowie, Elżbieta Zawrotniak – Od wczoraj non stop prowadzimy dezynfekcję wody. Ryzyka prawdopodobnie już nie ma, ale pewność uzyskamy dopiero w niedzielę, kiedy zbadamy próbki wody pobrane w piątek.

Od wody odcięci są mieszkańcy miejscowości Mircze i Górka-Zabłocie. O tym, skąd pochodzi zanieczyszczenie mikrobiologiczne nie można jeszcze mówić z całą pewnością, ale sanepid podejrzewa, że skażenie spowodowane jest pracami modernizacyjnymi nad wodociągiem:

- W wodzie znajdują się zanieczyszczenia kałowe. Oznacza to, że prawdopodobnie przedostały się do niej ścieki z gleby – mówi Zawrotniak – Biorąc pod uwagę, że wodociąg jest ostatnio modernizowany, można podejrzewać, że woda została skażona w wyniku tych prac.

Z danych sanepidu wynika, że żadna osoba nie zatruła się skażoną wodą. Inspektorat zapewnia, że jest w stałym kontakcie z placówkami medycznymi i nie ma informacji o zatruciach.

Woda pochodząca z wodociągu w Mirczu nie nadaje się do celów spożywczych (picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców, mycia zębów i kąpieli). Można nią jedynie… spłukiwać ubikacje. Jak mieszkańcy Mircza i Górki-Zabłocie radzą sobie w tej sytuacji?

- Gdy tylko dostaliśmy informację o skażeniu, natychmiast poinformowaliśmy o tym mieszkańców. Do każdego gospodarstwa trafiło zawiadomienie o zakazie spożywania wody z wodociągu – zapewnia Henryk Dworniak z Urzędu Gminy w Mirczu.

- Wodę dostarczamy mieszkańcom w plastikowych, 5-litrowych butelkach. Przywozimy ją z Narola. W czwartek kupowaliśmy wodę w Hrubieszowie. Potrzeby były tak duże, że praktycznie jej zabrakło – opowiada Dworniak – Dystrybucją zajmują się pracownicy Urzędu Gminy i strażacy.

Pracownicy Gminy zapewniają, że jak na razie, mieszkańcy wykazują duże zrozumienie i nie reagują nerwowo. W Gminie pracuje sztab kryzysowy. Wszelkie informacje udzielane są pod numerami telefonów: 501 302 282, (084) 65 19 015, 65 19 004

Woda cały czas jest chlorowana. Na wyniki kolejnych badań trzeba jednak czekać do niedzieli. Jeśli wyniki będą pomyślne – wodociąg natychmiast zostanie uruchomiony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto