Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i krwiodawcy z Zespołu Szkól Technicznych w Chełmie w nagrodę pojechali na wycieczkę do Warszawy i Dęblina

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Zwiedzanie Sejmu uwiecznione zostało na wspólnym zdjęciu z poseł na Sejm RP   Anny  Dąbrowskiej - Banaszek oraz  młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych. fot.
Zwiedzanie Sejmu uwiecznione zostało na wspólnym zdjęciu z poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej - Banaszek oraz młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych. fot. ZST Chelm
Uczniowie i krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie na zaproszenie poseł na Sejm RP Anny Dąbrowskiej – Banaszek uczestniczyli w minionym tygodniu w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina.

Poseł Anna Dąbrowska - Banaszek oprowadziła zwiedzających między innymi po hallu głównym Sejmu, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej - ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie uczniowie mogli obejrzeć, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów, takie jak Sala Kolumnowa i korytarz marszałkowski.

- W tym historycznym miejscu pani poseł wręczyła honorowym dawcom krwi: Marcinowi Adamiak, Krzysztofowi Kozyrskiemu, Rafałowi Pakule, Gabrielowi Schab dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa - mówi organizator wyjazdu Mariusz Śliwa – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z SST w Chełmie.

W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję na dalsze wysłuchanie wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Następnie uczniowie mogli obejrzeć, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów. Zwiedzali także Salę Kolumnową, do której prowadzą dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. Przechadzając się sejmowymi korytarzami uczniowie mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy.

Zwiedzali Muzeum Żydów Polskich

Uczestnicy wycieczki zwiedzali także Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN, które jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską.

W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie (od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne).

- W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK-a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Młodzież zwiedziła wystawę wewnętrzną, podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa - informuje Mariusz Śliwa.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tej wycieczki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto